Як Закон «Про віртуальні активи» вплине на власників криптовалюти в Україні?
Стрімкий розвиток ринку криптовалюти не залишився без уваги законодавця. Нещодавно народні депутати, багато з яких самі є власниками біткоїнів, ухвалили Закон «Про віртуальні активи», який буде регулювати створення та обіг віртуальних активів: криптовалюти, NFT-токенів тощо. Тому, актуальним є питання щодо впливу цього закону на власників криптовалюти в Україні, а також трейдерів і зберігачів крипти. Що для них зміниться, як він вплине на можливість розпорядження криптою, чи захистить від неправомірних дій при зберіганні, переказі та обміні?
Ціллю цього закону, як відзначають законотворці, є легалізація обігу віртуальних активів, визначення їх статусу, впорядкування відносин щодо їх використання.
Однак і без цього закону обіг криптовалюти чи інших віртуальних активів є можливим та правомірним. Вони не заборонені законодавством, а тому, з огляду на закріплений в Конституції принцип «дозволено все, що не заборонено», їх створення, продаж та обмін, укладення щодо них договорів є законним.
Ці висновки вже не одноразово підтверджено і практикою судових спорів щодо криптовалют.
Так, наприклад, Печерський районний суд м. Києва в рішенні від 10.06.2021 по справі № 757/36263/20-цвідмовився визнавати недійсним інвестиційний договір щодо здійснення операцій по торгівлі електронною криптовалютою на біржах криптовалют. Позивач у цій справі вважав, що договір неможливо виконати, оскільки його предметом є криптовалюта, обіг якої є нібито незаконним. Суд же дійшов висновку, що обіг криптовалюти законодавством не заборонено, а тому, виходячи з принципу свободи договору, щодо неї можуть укладатись будь-які договори.
І це лише одне з багатьох судових рішень, в яких підтверджено правомірність обігу криптовалюти.
До того ж поняття віртуального активу міститься у чинному Законі «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». Цей закон також встановлює ряд вимог до здійснення фінансових операцій з такими активами, що є аналогічними до операцій з переказу валюти.
Насправді новий же закон направлений не на легалізацію обігу віртуальних активів, а на обмеження їх обігу та встановлення контролю за ним і за особами, що здійснюють діяльність, пов’язану з їх обігом: зберіганням, адмініструванням, переказом, посередництвом.
Зокрема, у ч. 7. ст. 4 Закону буде передбачено, що віртуальні активи не є засобом платежу на території України та не можуть бути предметом обміну на майно (товари), роботи (послуги).
Тобто, після прийняття цього закону криптовалюту та інші віртуальні активи, як і зараз,можна буде продати або купити за реальні кошти (гривню, долар, євро тощо), а також обміняти на інші віртуальні активи (наприклад, на NFT-токен чи на будинок в Minecraft чи іншій віртуальній платформі). Але при цьому їх не можна буде обміняти на майно (товари), роботи (послуги): за криптовалюту не можна буде напряму купити квартиру, автомобіль чи телефон, нею не можна буде розрахуватись в ресторані чи на заправці. Для цього потрібно буде спочатку продати криптовалюту та отримати за неї одну з визнаних валют, а вже потім за цю валюту купувати матеріальні об’єкти.
Це означає, що договори щодо обміну віртуальних активів на майно (товари), роботи (послуги), тепер можуть стати нікчемними. Хоча ще не так давно були реальні приклади укладення та нотаріального посвідчення договорів з обміну біткоїнів на об’єкти нерухомості.
Також Законом встановлюються обмеження щодо правочинів з відчуження забезпечених віртуальних активів: тих, що забезпечені матеріальними активами чи іншим майном. Тобто, якщо забезпечений віртуальний актив буде забезпечено майном, яке знаходиться під обтяженням (наприклад, арештом чи заставою), або майном, яке вилучено з цивільного обороту (наприклад, наркотиками чи вогнепальною нарізною зброєю), то відчуження такого віртуального активу буде заборонено, а будь-який вчинений правочин щодо відчуження такого віртуального активу буде нікчемним.
Контролювати ринок віртуальних активів держава буде не лише через вищевказані обмеження, прописані в законі, але й через контроль осіб, які забезпечуватимуть їх обіг: переказ, обмін, зберігання та адміністрування відповідних активів.
Після набрання чинності вказаним законом підприємства, що здійснюють діяльність по зберіганню та адмініструванню віртуальних активів, їх обміну та переказу, а також надають посередницькі послуги, пов’язані за такими активами, повинні будуть отримати дозвіл на відповідну діяльність. Причому на кожен із вказаних видів діяльності потрібно буде отримувати окремий дозвіл. Хто саме буде видавати такий дозвіл поки невідомо.
За видачу такого дозволу потрібно буде заплатити чималий офіційний платіж. Для отримання такого дозволу засновники та керівники відповідних підприємств повинні будуть мати бездоганну ділову репутацію. Також є певні вимоги до статутного капіталу таких підприємств.
Так, статутний капітал таких підприємств – резидентів має бути не менш ніж 595 000 грн, а для нерезидентів – не менш ніж 2 975 000 грн. Сформовано такий статутний капітал має бути з коштів, джерело походження яких можна підтвердити документально.
Крім того, для цього потрібно буде подати ряд інших документів, в тому числі внутрішні документи, які регламентують правила обробки персональних даних та провадження відповідного виду діяльності.
Вказане, а також потенційна корупційна складова процесу отримання дозволу означає, що вартість послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів подорожчає.
Натомість власники віртуальних активів отримають можливість скаржитись на порушення вимог законодавства надавачами послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів. Вчинення останніми двох та більше правопорушень за рік буде підставою для анулювання їм дозволу.
Таким чином, новий закон зарегульовує ринок криптовалюти в Україні, встановляючи певні обмеження, а саме:
- встановлює заборону на обмін криптовалюти та інших віртуальних активів на майно (товари), роботи та послуги напряму (але зберігає дозвіл на її продаж за гроші та обмін на інші віртуальні активи);
- зобов’язує надавачів послуг, пов’язаних з віртуальними активами, отримувати платні дозволи на відповідну діяльність: зберігання, адміністрування, переказ, обмін, посередництво;
- надає власникам віртуальних активів додаткові можливості по їх захисту від неправомірних дій осіб, що надають послуги, пов’язані з віртуальними активами.