Кредит не брали, та від вас вимагають його погашення? Поради Миколи Хахули у програмі «Сьогодні»

Шахраї масово беруть кредити на чуже ім'я

(Початок коментаря: 1 хвилина 8 секунда)

Оригінал матеріалу на сайті «Сьогодні»

Шахраї навчилися брати кредити на чуже ім'я пачками. Багато українців отримують неприємні дзвінки про те, що їм необхідно виплатити кредит, який вони не брали, і на додачу — штрафи за нього, які накапали за тривалий строк. Журналісти розібралися, як аферистам вдається провернути схему, і знайшли два способи захистити себе від неї: паперовий та електронний.

Киянка Рина Ванцович жила без кредитів, поки їй не зателефонували з банку. Працівник фінансової установи «потішив» жінку тим, що вона винна три тисячі гривень позики, і ще тисячу — відсотки за нею. Коли жінка сказала, що жодного кредиту не брала, їй заявили, що у банку на руках всі документи. При перевірці з'ясувалося, що всі дані збігаються. Крім адреси. Але кредитну спілку, куди жінка звернулася разом з кореспондентами новин «Сьогодні», це не бентежить. Там запевняють, що жодної помилки немає, кредит є, потрібно платити. Постраждала мусить звертатися до суду, щоб відстояти свою правоту.

Виграти таку справу в суді, можна, впевнений юрист Микола Хахула. Але спочатку треба звернутися до поліції:

«Необхідно надати докази, що ми зверталися в поліцію і просимо провести почеркознавчу експертизу, що ми не підписували жодних документів. Суд з імовірністю в 99% встановить ці факти. Якщо дійсно людина має рацію, жоден суд не винесе рішення на користь кредитної спілки».

Така шахрайська схема дуже поширена, кажуть кіберексперти. Шахраї скуповують копії документів у нечистих на руку фірм. Але є нюанс. Їх цікавлять переважно «чисті» копії документів — без написів на них. Щоб ваші паспорт і ІПН-код не використовували, потрібно просто завіряти їх рукописом. Тобто, прямо на копіях написати, до якої компанії ви їх передаєте.

«Тобто, наприклад, якщо передаєте до компанії „Роги і копита“, так і пишете навскоси, через всю копію», — пояснює Руслан Болгов, експерт з кібербезпеки.

Також, можна внести власні дані до спеціальної бази. Це також вбереже від використання ваших документів третіми особами.

«Можна убезпечити себе, створивши в бюро кредитних історій, або в іншій організації яка має до цього відношення, заборону на отримання кредитів від вашого імені», — говорить експерт.

Цю послугу можна отримати в будь-якому українському банку.