Фейкові листи — розповсюджена схема шахрайства. Коментар адвоката Миколи Хахули у програмі «Сьогодні»

Шахраї підробляють офіційні документи та видурюють гроші з людей

(Початок коментаря: 1 хвилина)

Оригінал матеріалу на сайті «Сьогодні»

«Листи щастя» приходять тим, хто нещодавно реєстрував будь-які договори у нотаріусів

Липові листи з суду почали приходити українцям. Шахраї примудряються підробляти офіційні документи і виманюють гроші у людей. Жертв шукають серед тих, хто нещодавно переоформив будь яку нерухомість у нотаріуса. Киянку Людмилу Шляхтюк за такою схемою зловмисники ошукали на більш ніж десять тисяч гривень.

«Шевченківський районний суд міста Києва надсилає копію рішення за справою про скасування реєстрації об'єкта нерухомості», — таке повідомлення, нібито від імені суду, отримала Людмила. Тут написано, що угода про купівлю нею земельної ділянки скасована. Втім, жінці запропонували переоформити документи.

«Але для того щоб мені закрити це питання, мені потрібно було перевести 500 доларів. Були вказані всі реквізити, куди я власне кажучи й перевела гроші. Гроші були переведені, та тепер зв'язатися я більше не можу. Тобто я потрапила на шахраїв. Мене тупо кинули», — говорить потерпіла.

У самому листі, крім реєстраційного номера угоди — все «липа». Юрист Микола Хахула говорить: це поширена схема виманювання грошей. Шахраї беруть з бази реєстрів номери свіжих нотаріальних договорів і контактні дані підписантів. Потім розсилають фейкові листи, нібито юридичну силу документа скасував суд.

«Це не поодинокі випадки. Людям дуже часто надсилають такі листи. До того ж їх можуть надсилати ще в конверті. Насамперед тут викликає подив те, що навіть вказана пошта електронна не судова, а звичайна. Всім судам їм присвоюється урядова пошта яка закінчується на gov.ua», — зазначає експерт.

У справжніх урядових листах завжди зазначені юридичні дані судової установи. А ось на підробці, яку отримала Людмила — жодних реквізитів. І сам лист з численними помилками, стверджує колишній працівник суду Олексій Хиврич:

«Насамперед впадає в очі — це лист прийшов від імені канцелярії. Цивільних справ, кримінальних справ, не має жодного значення, оскільки канцелярія особисто не здійснює жодної комунікації з учасниками процесу. Відсутній будь-який підпис когось із учасників процесу».

Якщо раптом ви отримали такого «листа щастя» — перевірити його справжність можна на спеціальних ресурсах в інтернеті, розповідає юрист. Нині в Україні працює електронна система судових рішень та ухвал.