Небезпечні сусіди – програма «Свідок.Агенти» за участю Миколи Хахули у ролі експерта

Небезпечні сусіди: у Рівненській області серед білого дня рвонуло СТО - Свідок.Агенти - НТН

...

Аби з’ясувати деталі та причину трагедії на Затишній вулиці м. Дубного, за порадою заступника мера, агенти вирушили до місцевої поліції. Агенти терпляче чекали два дні, та у зв’язку з кадровими перестановками поліцейського керівництва почути щось конструктивне так і не вдалося. Єдине, що нам повідомили – кримінальне провадження за фактом пожежі не порушене через відсутність складу злочину. Виявляється практично не можливо довести провину бізнесмена.

«Якщо все згоріло, то як (відповідний) орган, податкова чи поліція, зафіксує це все, – з жалем констатує адвокат Микола Хахула. – (Їм потрібно лише аби) суспільний резонанс спав – відкупилися… і усе».

Ще один парадокс, добитися через суд матеріального та морально відшкодування теж не просто.

«І треба довести, що цими його протиправними діями була завдана така шкода. А це буде зробити майже нереально», – підсумував адвокат.

Наступна кричуща ситуація, екологічне лихо майже у самому центрі столиці. Мешканці Русанівки задихаються від автомийки по сусідству. Люди не можуть ані вікна відкрити, ані набережною пройтися. Деталі екологічного лиха дізнавалися наші агенти.

«В атмосферу летить хімія. Яка хімія? Ми нічого не знаємо», – бідкається мешканка Русанівки Інна.

Людям уже увірвався терпець. Краєвид із їхніх багатоповерхівок на мальовничий Русанівський канал затуляє автомийка. Це не лише не естетично, а й надзвичайно шкідливо, переймаються місцеві.

Люди переконані, що цей автосервіс незаконний. Раніше тут була стоянка, та власник потай від усіх служб переробив її на мийку.

«Ніхто ніяких документів на прийняття автомийки не оформлював», – стверджує мешканець Русанівки Олександр Чунаєв.

Мешканці запевняють, що екологічне лихо не забариться, адже усі нечистоти з мийки стікають прямо у Дніпро. То ж, аби закликати столичну владу почути їхню проблему, група активістів вирушила до Київради на засідання комісії з питань екології. Підтримати обурених людей прийшли і журналісти програми «Свідок.Агенти». Та щойно знімальна група зайшла до зали, чиновники миттю покинули приміщення.

Та ми не лишили людей на одинці з бідою. На місце ймовірної екологічної катастрофи агенти вирушили з експертом, який знає, як боротися з порушниками, які своїми діями загрожують оточуючим.

«Десь 70-ть відсотків цих мийок, або навіть й більше, існують з порушенням законодавства», – запевняє голова кваліфікаційної Ради Експертної Міжгалузевої Асоціації України Анатолій Топал.

Ситуація непроста, бо у наших законах безліч дірок, через які і пролазять підприємливі ділки, каже експерт. Але поборотися за спокій, чисту воду та повітря – варто.

«Витребуйте від них, або краще від органів, чи є у них договір на утилізацію відходів. Та чи існують у них введені в експлуатацію очисні споруди. Більше ні на чому, на сьогоднішній момент, ви їх не спіймаєте», – радить Анатолій Топал.

Старожили, колись найзеленішого району столиці, волають про допомогу, бо ж пам’ятають, як тут було затишно і красиво без мийок та заправок на кожному кроці.

«Шановний пане мер, звертаюся до вас від усіх жителів Русанівки. Ми хочемо жити на нашому каналі, як жили раніше! Дивитися на фонтани, а не на піну, яка випливає з каналізації», – зробила відкрите звернення мешканка Русанівки Наталія Журавльова.

Аби вибороти своє право на свіже повітря біля будинків місцеві мешканці у першу чергу мають зібрати якомога більше доказів, а вже з ними вирушати до місцевої влади.

«Якщо ти звернешся (до органів влади або суду) і ніяких доказів не надаси, то ніхто не буде за тебе їх збирати. (Слід) зібрати свідків та зафіксувати (докази правопорушення) на фото, відеотехніку», – радить юрист Микола Хахула.

Активні мешканці Русанівки зібрали усі докази та документи, які підтверджують, що автомийці біля мальовничої набережної не місце. То ж, аби дізнатися, чому місцева влада зволікає, і не поспішає вирішувати екологічну проблему, агенти вирушили до Дніпровської районної адміністрації. Нас тут запевнили, що зарадити нічим не можуть, адже вони не наділені контрольними функціями і вже зверталися до відповідних підрозділів Київської міської адміністрації.

Ми теж вирішили звернутися до столичної влади і надіслали офіційний запит. Сподіваємося, цього разу чиновники у мерії не проігнорують журналістів, а розберуться у ситуації.

...

Повертаючись до масштабної пожежі у невеличкому містечку на Рівненщині. Чи можна було попередити трагедію? Чому місцеві чиновники закривають очі на нелегальний, вибухонебезпечний бізнес?

Закон передбачає чіткі правила проживання та експлуатації житлових будинків. Відкриваючи справу, підприємець має дотримуватися усіх вимог, аби своєю діяльністю не заважати людям, які живуть поруч. Та у нас трошки інші реалії. Підприємці знаходять варіанти аби оминути ці норми.

«То в того, хто хоче цей бізнес зробити, набагато більше шансів домовитися з інспекціями: з архітектурно-будівельною інспекцією, з тією ж самою санітарною та іншими. Розумієте? Щоб вони заплющили очі», – каже колишній міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко.

Пан Олексій констатує гірку правду, що постраждалим від пожежі практично неможливо домогтися покарання для горе-бізнесмена, і пояснює це просто: «Бо там вже домовилися».

Звісно, малий та середній бізнес потрібно підтримувати, бо це і робочі місця, і надходження до бюджету. Та все це має бути законно, згідно з нормами. Та, схоже, у нас до такого ще далеко, і скільки ще пожеж та вибухів буде через підпільних ділків нікому невідомо.

«А хто контролює дотримання цих містобудівних вимог? От хто? Самі себе міські голови. Втрачено реальний контроль за дотриманням законодавства, контроль за захистом споживачів», – наголошує міністр.

Невже не має управи на горе-ділків, які своїми діями загрожують здоров’ю та навіть життю. Як уберегтися від такого сусідства?

Відомо, під лежачий камінь вода не тече. То ж, якщо за вашим парканом кипить робота, а ви хвилюєтеся за свою безпеку, в першу чергу зверніться до цього суб’єкта господарювання.

«Повинен бути куточок споживача, в якому знаходяться реєстраційні документи підприємства або установи, також дозволи, ліцензії. І можна перевірити ці документи в електронних реєстрах», – радить адвокат Микола Хахула.

Якщо ж сумніви вас не залишають – ідіть до правоохоронців.

«Можна звертатися як до поліції, так і в податкову інспекцію. Ці органи можуть провести спільну перевірку суб’єкта господарювання. І якщо виявиться, що діяльність незаконна - на порушника чекають чималі штрафні санкції. Від 17 до 75 тисяч гривень. Також може бути конфіскація коштів, майна та інших ресурсів, які там знаходяться незаконно.» – підсумовує юрист.

...

(Початок коментарів: 19 хвилина 17 секунда, 22 хвилина 55 секунда, 28 хвилина 45 секунда.)