Чи законна процедура видворення Саакашвілі з України? – коментар Миколи Хахули для каналу «ICTV» та Deutsche Welle

Чому Саакашвілі спровадили з України? - Ранок у Великому Місті (ICTV)

Сили прикордонної служби затримали політика Міхеіла Саакашвілі у київському ресторані та примусово спровадили до Польщі чартерним літаком. Що це було? І які наслідки матиме новий скандал довкола екс-президента Грузії та екс-губернатора Одещини?

...

Улітку минулого року президент Петро Порошенко своїм указом позбавив Саакашвілі українського громадянства, коли той перебував поза межами України. Екс-губернатор Одещини назвав це незаконним і вирішив повернутися: у вересні на пункті пропуску Шегині він здійснив так званий прорив кордону. Пізніше суд визнав прорив адміністративним правопорушенням. Саакашвілі сплатив за це штраф. Паралельно він просив державну міграційну службу надати йому статус біженця. ДМС – відмовила. 5 лютого Апеляційний суд визнав відмову міграційної служби законною. Тож у Саакашвілі більше не залишилося законних підстав для перебування на території України. У Грузію, яка вимагає екстрадиції, і де на Саакашвілі чекає три роки тюрми за зловживання владою, його не екстрадіювали. До політика застосували процедуру реадмісії – примусового повернення туди, звідки він незаконно прибув, тобто з Польщі.

Утім, є один важливий нюанс. У кінці минулого року Генеральна прокуратура запідозрила Саакашвілі у злочинній змові з олігархом часів Януковича – Сергієм Курченком, який втік до Росії. Тоді Юрій Луценко публічно показав аудіозапис переговорів Саакашвілі з Курченком, де вони начебто домовляються про фінансування акцій протесту для захоплення влади в Україні. Розслідування досі триває, але ж підозрюваний Саакашвілі вже не в Україні! То що тепер? ГПУ оголосить Саакашвілі в міжнародний розшук? Речниця Генпрокурора Луценка Лариса Сарган заявила, мовляв, реадмісія Саакашвілі до Польщі була для ГПУ несподіванкою.

«Насправді відбулася якась колізія, або, можна сказати, непогодження дій. А можливо все так і було сплановано, оскільки процедура по реадмісії також була дотримана, але якщо взяти інтереси держави України – то, у першу чергу повинні були завершити досудове розслідування по цій справі і передати обвинувальний акт до суду», – вважає адвокат Микола Хахула.

...

(Початок коментаря - 12 хвилина 46 секунда.)


Видворення Саакашвілі: чи законними були дії України

Оригінал та повна версія публікації доступна за посиланням: dw.com

Затримання Міхеіла Саакашвілі та його негайне видворення з України до Польщі за процедурою реадмісії поставило питання законності таких дій щодо політика. DW поспілкувалася на цю тему з юристами та правозахисниками.

...

Чи були підстави для видворення Саакашвілі?

Захист Міхеіла Саакашвілі одразу після його видворення заявив про незаконність цих дій та анонсував оскарження відповідного рішення ДМСУ. Адвокат політика Руслан Чорнолуцький наполягає, що Україна не мала права видворяти його зі своєї території до завершення розгляду в українських судах справи щодо надання Саакашвілі статусу особи, яка потребує додаткового захисту. Зараз ця справа перебуває на розгляді Касаційного адміністративного суду, оскільки Київський апеляційний адміністративний суд 5 лютого підтвердив рішення суду нижчої інстанції щодо відмови надати політику цей статус.

Але український юрист, старший партнер юридичної компанії "Лєтрадо" Микола Хахула відкидає це апелювання захисту Саакашвілі та висловлює переконання, що буква закону у випадку з видворенням політика була цілком дотримана. "Законних підстав перебування на території України в Саакашвілі не було, якщо брати суху букву закону, без політичної складової", - наголосив Хахула у коментарі DW.

Він пояснив, що існують два порядки, як можна видворити особу з України: безпосередньо видворення на підставі рішення суду, а також за процедурою реадмісії, що у випадку з Саакашвілі означало його повернення на територію держави, з якої він незаконно потрапив до України. І у даному випадку процедура реадмісії була повністю дотримана, переконаний юрист. "Коли він перетинав кордон між Польщею та Україною, то він, не будучи громадянином України, зробив це незаконно - прорвав кордон. Тобто він перебував на території України без достатньої правової підстави", - стверджує юрист. Він додав, що жодного рішення суду для видворення особи за процедурою реадмісії не потрібно, для цього достатньо звернення представників української прикордонної служби до польських колег та їхня ствердна відповідь, що і було зроблено.

З ним погоджується і український правозахисник, директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. "Рішення про примусове видворення Саакашвілі за процедурою реадмісії до Польщі було законним. Всі суди він програв, йому також відмовили у наданні статусу біженця. Усі правові процедури, які передували цьому акту, були закінчені, і це мало відбутися", - зазначив правозахисник у розмові з DW.

Застосування сили - звична практика

Після перегляду кадрів з камер відеоспостереження під час затримання Саакашвілі в ресторані в центрі Києва, коли група спецпризначенців виводить його із закладу, заламуючи руки та тягнучи його за чуприну, багато хто ставив питання щодо надмірності застосування сили українськими силовиками.

Микола Хахула припустив, що перед тим, як вдатись до цього, політику було запропоновано добровільно залишити територію України, від чого він, очевидно, відмовився. Юрист пояснив, що за аналогічним сценарієм відбуваються затримання та видворення з України інших осіб, які не є публічними. "Все відбувається в такому ж порядку - під'їжджає поліція або інші правоохоронні органи, які пропонують особі сісти на літак і перетнути кордон з державою, з якої вона прибула. Якщо вона відмовилася це зробити, то її затримують", - розповідає юрист.

Євген Захаров пояснює застосування до Саакашвілі сили при затриманні також тим, що раніше вже були спроби його затримати, проте через мобілізацію соратників політика, які оперативно збирались на місці подій та починали чинити опір, правоохоронцям доводилось його відпускати. "Я думаю, цим пояснюється певне застосування сили зараз. Його затримали, одразу - в машину, потім - в літак, і - у Варшаву", - зауважив Захаров.

Те, що політику заламали руки при затриманні - це, за словами правозахисника, є звичайною практикою, до якої українські правоохоронці вдаються буквально при кожному затриманні. "Буває ще й гірше - коли б'ють при затриманні, кладуть обличчям у землю і таке інше", - сказав він, додавши, що ця проблема із застосуванням насильства українськими правоохоронцями під час затримань є загальною, і випадок із Саакашвілі не є винятком.

...