Як платити за газ? Коментар адвоката Миколи Хахули для «UA: Перший»

Новини «UA: Перший» (загальний випуск о 21:00 від 13.03.2019)

(Початок сюжету: 6 хвилина 20 секунда. Початок коментаря: 10 хвилина 20 секунда.)

Нові норми споживання газу та рішення Верховного суду про їх скасування

До 2014-го норма споживання газу на людину, яка сформувалася ще на початку століття, складала близько 10 кубометрів. Кабмін знизив цю норму втричі, до 3,29 кубометрів. Якщо у вашому будинку централізоване постачання гарячої води і газ ви використовуєте лише для приготування їжі — цієї кількості достатньо, впевнені в уряді.

У Нафтогазі обіцяли, що за цією нормою мали б перерахувати і плату за січень, та повернути людям різницю.

Проте місцеві облгази, які купують газ для населення у Нафтогазу, вирішили позиватися з урядом і торік, у грудні, Верховний Суд скасував нові норми палива повернувши старі. Саме тому у січні користувачі, які не мають лічильників на газ, отримали завищені платіжки.

В уряді на таке рішення суду відреагували новою постановою. 30-го січня Премьер-министр Володимир Гройсман сказав, що повертає норму, яка була до рішення Верховного Суду.

Чи буде нараховано борг?

Львів’янин Сергій Кубліков розповідає, що до зниження норми на одну людину за газ у квартирі, де прописаний разом з дружиною, платив чотириста гривень на місяць. У січні, після зниження норми споживання газу на одну людину, Сергій отримав нову платіжку з меншою сумою із новим формулюванням «рекомендований платіж», який втричі менший попередніх нарахувань.

Чи не нарахують Сергію борг за те, що заплатив утричі менше? З таким питанням ми звернулися до профільного міністерства.

«…не допускається нарахування та облік заборгованості на особистому рахунку побутового споживача за природний газ, яка виникла у зв’язку з втратою чинності постанов Кабінету Міністрів України», — йдеться у письмовій відповіді міністерства.

А це означає, що Сергій вчинив правильно заплативши втричі меншу суму. Боргу йому не нарахують.

«Ніяких донарахувань заднім числом не може бути. І споживач не може відповідати за те, що він не вчиняв», — пояснює заступник начальника департаменту енергоефективності Нафтогазу.

Скільки мають платити люди, які у січні отримали платіжки з утричі вищою сумою?

З таким питанням ми звернулися до Тетяни Бойко, координатора житлово-комунальних програм громадянської мережі «Опора», яка досліджує розвиток енергоефективності в Україні.

Тетяна розповідає, що в платіжках така сума бо Кабінет Міністрів запізно опублікував нову постанову.

«Чому такі рахунки? Ну, знову ж — це халатність уряду. Я не думаю, що це злий умисел. Однозначно людям треба сплачувати за нормою 3,28», — коментує ситуацію Тетяна Бойко.

У Нафтогазі запевняють, що тим, хто все ж таки платив утричі завищені суми, гроші повернуть після перерахунку.

Адвокат Микола Хахула, який зокрема представляє інтереси людей в господарських судах, розповідає, що споживачі, які заплатили «завищену» суму — вчинили згідно закону.

«Якщо розібратися, то по закону необхідно платити суму, яка зафіксована у квитанції. В подальшому існує механізм, який регулює перерахування цих коштів. Тобто, людина може звернутися до облгазу з відповідною заявою про перерахунок переплачених коштів і вони будуть зараховані в подальшому на оплату», - пояснює старший партнер АО «Летрадо».

Щоб у споживачів не виникало таких непорозумінь, в уряді радять встановлювати лічильники.