Коментар адвоката Миколи Хахули каналу «ICTV» стосовно законних підстав для розпуску ВР новообраним президентом

Чи може Зеленський розпустити Верховну Раду?

Оригінал матеріалу на сайті «ФАКТИ.ICTV»

...

Чи є правові підстави розпускати парламент?

Офіційні результати виборів президента України можуть бути оголошені 30 квітня або 1 травня.

Інавгурація Зеленського, згідно із законодавством, має відбутися не пізніше 6 червня 2019 року, але точну дату мають затвердити депутати Верховної Ради.

Якщо голосів буде недостатньо, тоді рішення про дату інавгурації ухвалюватиме голова Ради Андрій Парубій.

Після інавгурації Зеленський ризикує бути обмеженим в ухвалення багатьох рішень на найближчі півроку.

За цей час його рейтинг може впасти, а опоненти — набрати потужну політичну вагу.

Обмеження в ухваленні рішень пов’язано з тим, що з 27 травня, за півроку до закінчення повноважень, розпускати парламент заборонено Конституцією України.

Однак якщо Зеленський встигне обійняти посаду раніше 27 травня, то без юридичних підстав все одно не зможе розпустити Раду.

Два варіанти, за яких розпуск парламенту можливий:

  1. Якщо протягом 30 днів не створилася нова коаліція.
  2. Якщо протягом 30 днів парламент не слухається на пленарних засіданнях.

Зараз підписана коаліційна угода у парламенті, вона є на папері, але з неї поки ніхто не вийшов. Однак якщо з неї хтось вийде до 27 квітня, тоді президент зможе подати подання про розпуск.

Також є ще один теоретичний сценарій для розпуску Верховної Ради.

Перед виборами Ліга.Нет опублікувала список з ймовірних перших 10 рішень Зеленського в разі перемоги на виборах, і там йдеться про «секретний план».

Впровадить «секретний план» для Ради. Оскільки більшість рішень неможливі без Верховної Ради, Зеленський хоче налагодити співпрацю з депутатами. А якщо співпраці не вийде, обіцяють впровадити інші варіанти, «що багатьох здивують», — йдеться в статті.

На думку експертів, це стосується заяви депутата Верховної Ради Андрія Деркача. Він подав позов до Окружного адмінсуду Києва на координаторів коаліції нардепів Бурбака і Герасимова щодо їх бездіяльності.

В рамках позову суд зобов’язав витребувати в парламенті поіменний список депутатів, що входять в коаліцію — дедлайн був 12 березня, але станом на 14 квітня, за даними джерел видання Дзеркало тижня, жодних документів суд не отримав.

Те, що цих документів немає, теоретично дає формальний привід для суду встановити, ніби коаліція перестала існувати вже в лютому.

Саме це і може стати аргументом для розпуску парламенту.

На думку журналіста Сергія Рахманіна, конструктором «пастки для Ради» є Андрій Богдан, який є особистим адвокатом Ігоря Коломойського.

Парубій називає сценарії розпуску парламенту авантюрою і зазначає, що на будь-яке рішення суду буде апеляція.

(Початок коментаря: 3 хвилина 08 секунда.)