Купівля авто на «єврономерах»: чим загрожує і як не попастися?
Практика придбання нерозмитнених закордонних автомобілів з, як правило, європейськими номерами, останнім часом стала дуже популярною. Низька ціна, утворена в основному за рахунок несплати митних платежів, і порівняно висока якість таких іномарок сприяють збільшенню числа авто на «євро номерах» на українських дорогах (чому багато автовласників на українських номерах не дуже раді).
Відхід від сплати митних платежів за авто на «єврономерах», як правило, здійснюється або за рахунок їх ввезення у митному режимі «транзиту», або шляхом ввезення автомобілів в режимі «тимчасового ввезення» (іноземним громадянином або іноземною компанією). Перший варіант дає можливість використовувати автомобіль без сплати податків протягом 5-10 днів, а другий - до одного року в разі ввезення іноземним громадянином і до трьох років у разі ввезення іноземною компанією. Але в разі порушення цих термінів та/або встановлення факту використання автомобіля для інших цілей, ніж ті, що були заявлені, порушникам загрожують серйозні штрафні санкції.
Про те, що це за штрафи, за що і на кого їх накладають, як виявляють порушників і, головне, як уникнути їх сплати - піде мова в цій статті. Наведені дані базуються на результатах аналізу чинного законодавства та судової практики його застосування.
Які штрафи, кому і за що загрожують?
Найбільш небезпечною для всіх автолюбителів на «єврономерах» є ст. 485 Митного кодексу України (далі - ТК), що встановлює відповідальність за будь-які протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів. Серед таких дій в диспозиції зазначеної статті значиться, в тому числі, використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано пільги.
В даному випадку - використання автомобіля не для цілей його транзиту з одного митного пункту пропуску до іншого (при заявлені авто в режимі «транзит»), не для цілей особистого користування (при ввезенні авто іноземного громадянина) або не для тих цілей комерційного використання, які дозволені законодавством та/або були заявлені (при ввезенні авто іноземної компанії).
За ці та інші дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів ст. 485 ТК передбачено штраф у розмірі 300 % несплаченої суми митних платежів. У грошовому еквіваленті ця сума залежить від вартості автомобіля і, як правило, обчислюється кількома сотнями тисяч гривень.
Так, наприклад, тих, що дійшли до Вищого адміністративного судах (далі - ВАСУ) справах № 725/6187/16-а і № 337/5025/15-а сума штрафу за ввезення автомобілів марок «Mercedes Benz C180CG1» і «BMW Х5» склала 618 175,98 грн. і 501 548,79 грн. відповідно. А в справі № 751/5277/16-а, розглянутій 08.11.2016 Київським апеляційним адміністративним судом, сума штрафу за ввезення авто марки «AUDI A6» склала 1 467 947,91 грн. У всіх цих випадках законність накладених штрафів була підтверджена судом.
До відповідальності, передбаченої ст. 485 ТК, можуть бути притягнуті як особи, які ввезли автомобілі в Україну із звільненням від сплати податків і потім порушили умови такого звільнення (напр., не вивезли авто вчасно, передали його в користування іншим особам та інше), так і особи, які використовують такі автомобілі.
Так, у згаданій вище справі № 751/5277/16-а до відповідальності був притягнутий громадянин Білорусі, який ввіз авто марки «AUDI A6», що належить литовській фірмі, заявив його в режимі «для особистого користування», а потім продав його іншій особі за 100 000 білоруських рублів. А в справі № 633/383/16-а, також розглянутий ВАСУ, до відповідальності було притягнуто громадянин України, котрий використовував автомобіль, ввезений для особистого користування громадянином Азербайджану.
Додатково митні органи можуть накласти штраф за порушення встановлених термінів транзиту або тимчасового ввезення. Так, за порушення термінів транзиту менш ніж на одну добу ст. 470 ТК передбачено штраф у розмірі 170 грн., Від 1 до 10 днів - 3 400 грн., Більше 10 днів - 8 500 грн. За порушення термінів тимчасового ввезення менш ніж на 3 дні ст. 481 ТК передбачено штраф у розмірі 850 грн., Від 3 до 10 днів - 5 100 грн., Більше 10 днів - 17 000 грн.
При цьому якщо порушник вищевказаних митних правил не має постійного місця проживання або адреси (наприклад, є нерезидентом), то транспортний засіб може бути вилучено для забезпечення сплати штрафу.
Крім того, теоретично, власники авто на «єврономерах», ввезених в режимі тимчасового ввезення, можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 126 КпАП. Згідно п. 7 Порядку державної реєстрації автомобілів, затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388, тимчасової ввезений в Україну автомобіль повинен бути зареєстрований в органах МВС протягом 10 днів після його ввезення, якщо немає поважних підстав для продовження цього терміну.
За керування незареєстрованим автомобілем ч. 6 ст. 121 КпАП передбачено штраф у розмірі 170 грн., А за повторне протягом року порушення такого роду - штраф у розмірі 255 грн. з оплатним вилученням автомобіля.
Втім, через відсутність у органів МВС доступу до баз митників на практиці такі штрафи поки зустрічаються дуже рідко і без наслідків для порушників (див. Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 28.01.2014).
Як виявляють порушників і доводять їх вину?
Порушення вищевказаних норм може бути виявлено різними способами. Якщо автомобіль, заявлений в режимі «транзиту» або «тимчасового ввезення» не покинув територію України, то відповідне порушення виявляється митниками на підставі аналізу відповідної інформації в ЄАІС. Це стає підставою для порушення справи про порушення митних правил, в ході якого може бути встановлено і наявність порушень, передбачених ст. 485 ТК.
Також підставою для перевірки часто слугує інформація МВС, співробітники якого (раніше підрозділів ДАІ, зараз - патрульної поліції) зупинили автомобіль на «єврономерах» (напр., за порушення ПДР). В порядку обміну інформацією для перевірки правильності сплати податків при ввезенні такого авто вони надсилають листи до митних органів, а ті - проводять перевірку. Таким чином були виявлені порушники, наприклад, у справах № 633/383/16-а (визначення від 17.05.2017) та № 640/18708/15-а (від 24.11.2016 ), розглянутих ВАСУ.
Також досить часто подібні порушення виявляються в разі, якщо громадянин України намагається ввезти автомобіль за паспортом громадянина іншої країни або ввозить автомобіль за таким паспортом, а вивозить - за паспортом громадянина України.
В останніх випадках умисел на ухилення від сплати митних платежів встановлюється наступним чином. Оскільки особа має паспорти двох держав, то пред'являючи при ввезенні авто паспорт іноземної держави і декларуючи авто в режимі «тимчасового ввезення» для «особистого користування», громадянин України (резидент) свідомо йде на порушення, знаючи про те, що такий режим звільняє іноземців від сплати платежів. При цьому до відповідальності таку особау притягують як громадянина України, оскільки відповідно до п. 1 ст. 2 Закону України «Про громадянство України», якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Підтвердженням тому - ухвали ВАСУ від 27.06.2017 і від 23.10.2014.
В інших же випадках умисел, найчастіше, виявляють на підставі показань самого порушника. При дачі пояснень митним органам щодо причин, чому вони не вивезли автомобіль у встановлені законодавством терміни або передав право на керування ним іншим особам, порушники, як правило, самі себе підставляють. Зокрема, зізнаються, що продали або передали в користування автомобіль іншій особі або навпаки, отримали авто від іншої особи, що ввезла його в режимі транзиту або тимчасового ввезення, на підставі довіреності. При цьому зміна їх показань в суді вже нічого не дає: суди схильні більше вірити тому, що позивачі заявляли митним органам відразу, ніж тому, що пізніше розповіли суду.
Такі свідчення, незважаючи на спроби позивачів змінити їх, в результаті лягли в основу багатьох судових рішень, зокрема, постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2017 по справі № 640/13937/16-а, Київського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2017 по справі № 751/10571/16-а, Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2016 по справі № 448/194/16-а.
Не завжди надійним прикриттям є і легенда про використання автомобіля, що належить іноземній компанії на підставі довіреності. Справа в тому, що згідно зі ст. 105 ТК в митний режим «тимчасового ввезення» можуть бути поміщені тільки ті авто, які вказані в додатках до Конвенції про тимчасове ввезення (Стамбул, 1990). Додаток С останнього передбачає можливість тимчасового ввезення транспортних засобів для двох цілей:
- приватного використання, тобто перевезень особа виключно для особистих потреб;
- комерційного використання, тобто платного перевезення осіб або промислової або комерційної платній або безкоштовній перевезення вантажів.
Багато ділків, що пропонують авто за дорученням від іноземної фірми, насправді не бажають морочитися з правильним оформленням тимчасового ввезення для комерційного використання і, зрештою, ввозять авто від імені іноземного громадянина для «особистого користування». Довірливі ж громадяни, які заплатили за такий автомобіль, вважають, що користуються автомобілем іноземної фірми на підставі довіреності в інтересах цієї самої фірми і навіть в суді посилаються на це. Суди, в свою чергу, вказують на невідповідність цілей використання авто (комерційне використання) тим цілям, які були заявлені в деклараціях і тому відмовляють у задоволенні позовів про скасування постанов митниці про накладення штрафу.
Саме через це невідповідності постраждали позивачі у справах № 438/316/15-а та № 33/383/16-а, розглянутих ВАСУ 25.05.2017 та 17.05.2017 відповідно.
Як уникнути штрафів?
Кращий спосіб уникнути вищезгаданих штрафів - не купувати автомобіль на «єврономерах» і, тим самим, не ухилятися від сплати митних платежів.
Особливо ненадійними в цьому відношенні є ввезення авто на «єврономерах», оформлений в митному режимі «транзиту». Згідно ст. 95 ТК рядків транзитних перевезень не повинен перевищувати 10 днів, а при переміщенні в зоні дії однієї митниці - 5 днів. Виняток становлять випадки потрапляння авто в аварію, але в цьому випадку необхідно негайно повідомити митні органи про обставини аварії і місцезнаходження автомобіля, приклавши відповідні документи (чого більшість не робить або не може зробити).
Якщо ж таких виняткових випадків немає, то, як тільки термін транзиту закінчується, митні органи отримують можливість «виписувати» штрафи за порушення термінів транзиту і викликати декларантів для пояснень. На підставі ж цих пояснень декларанта митні органи можуть встановити наявність ще і порушення, передбаченого ст. 485 ТК.
Трохи довше, до 1 року, «невидимими» для митних органів можуть бути особи, які ввезли автомобіль як нерезиденти та задекларували їх в митному режимі «тимчасового ввезення» як авто «для особистого користування».
Втім, сплив зазначених термінів з подальшими санкціями загрожує особі, яка ввезла відповідний автомобіль в Україні. Особам, які використовують автомобіль на «єврономерах», але не ввозили його в Україну, штраф загрожує лише в тому випадку, якщо інформація про це стане відома митникам. Напр., на підставі інформації, отриманої від органів МДВ. Так що, безкарно на авто з «єврономерами» можна їздити «до першого жезла», тобто, до того, як авто буде зупинено співробітниками поліції і останні не відправлять запит до митниці.
Найбільш непомітними для митників є особи, які використовують автомобілі, ввезені в режимі тимчасового ввезення комерційного використання, який може тривати до трьох років з можливістю продовження.
Згідно з додатком С до Стамбульської Конвенції про тимчасове ввезення під комерційним використанням розуміється платне перевезення осіб або промислове чи комерційне платне або безкоштовне перевезення вантажів. Автомобілі комерційного використання повинні бути зареєстрованими на території, яка не є територією тимчасового ввезення, на ім'я особи, яка зареєстрована або проживає за межами території тимчасового ввезення, і ввозитись та використовуватись особами, які здійснюють свою діяльність з такої території. При цьому такі авто можуть використовуватися третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення і які здійснюють свою діяльність на користь останнього, навіть якщо вони зареєстровані або постійно проживають на території тимчасового ввезення.
Тобто, в принципі, автомобілі, зареєстровані на іноземну фірму, можуть ввозитися без сплати митних платежів в режимі тимчасового ввезення для комерційного використання в Україні в інтересах цієї фірми. При цьому ввозити і використовувати їх можуть, в тому числі, громадяни України, оформлені як співробітники або підрядники цієї фірми, що здійснюють свою діяльність в її інтересах і мають відповідну довіреність та/або інші підтверджуючі документи.
Але для того, щоб можна було користуватися цією пільгою без проблем, необхідно, щоб ця процедура була правильно оформлена. Зокрема, щоб право на використання режиму тимчасового ввезення перейшло від особи, яка ввезла автомобіль в Україні в такому режимі, до іншої особи, необхідно, відповідно до ст. 109 ТК, отримати відповідний дозвіл митного органу.
Неправильне ж оформлення ввезення авто навіть при наявності довіреності іноземної фірми загрожує вищевказаними штрафами.
Наостанок варто відзначити, що якщо порушення вже було виявлено, і митники викликали для дачі пояснень, то порушник не зобов'язаний відразу розповідати всю правду. На підставі положень ст. 63 Конституції він має право відмовитися від дачі пояснень щодо себе і членів своєї сім'ї. Все, що він скаже, може бути використано проти нього. Крім того, при дачі таких пояснень або відмову від них власник авто на «єврономерах» має право користуватися правовою допомогою адвоката.
При цьому відсутність показань можливого порушника в деяких випадках може істотно ускладнити встановлення митним органом складу правопорушення, передбаченого ст. 485 ТК. Відсутність же запрошення для дачі пояснень і зовсім може бути підставою для скасування постанови про притягнення до відповідальності. У той же час, для того, щоб дати правильні свідчення необхідно мати максимально законні підстави для використання автомобіля. А для цього - знати, як саме був оформлений ввезений автомобіль і мати копії митних документів, що підтверджують це.
Висновок
Штрафи за ухилення від сплати митних платежів при ввезенні та використанні авто на «єврономерах» дуже високі і ймовірність їх накладення цілком реальна. Уникнути таких штрафів законним способом досить складно, а в деяких випадках і зовсім неможливо. Але якщо ввезення авто на «єврономерах» було оформлено правильно і власник такого авто не видав себе, то його порушення може залишатися непомітним для митних органів порівняно довго.