Зняття з реєстрації колишнього власника квартири та членів його сім'ї (письмова консультація для приватного нотаріуса)

Запитання:

Яким чином новий власник квартири може зняти з реєстрації колишнього власника цієї квартири та членів його сім’ї?

Відповідь:

Теоретично, новий власник квартири чи іншого житлового приміщення може зняти з реєстрації («виписати») колишнього власника цієї квартири та членів його сім’ї в позасудовому порядку, звернувшись із відповідною заявою до центру надання адміністративних послуг (там, де вони ще не створені – до відповідного підрозділу Державної міграційної служби України).

Правовою підставою для цього служать положення ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» (далі – Закон про свободу пересування), відповідно до яких зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, в тому числі, на підставі інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням. Як слідує з Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС від 22.11.2012 № 1077 (далі – Порядок № 1077), до числа цих підстав належать:

  1. закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення;
  2. закінчення строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання);
  3. відчуження житла та інші визначені законодавством документи.

Для зняття з реєстрації на цій підставі, виходячи з буквального тлумачення положень Порядку № 1077, власнику житла чи його законним представникам потрібно надати:

  1. заяву про зняття з реєстрації;
  2. документи, що підтверджують наявність відповідних правових підстав для такого зняття;
  3. документ, до якого вносяться відомості про місце проживання 1 (для дітей, що не досягли 16-річного віку – свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України);
  4. військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Втім, відсутність останніх двох документів не повинна бути перешкодою для вчинення відповідних дій зі зняття з реєстрації. Адже п. 3.7. Порядку № 1077 передбачена можливість зняття з реєстрації без надання паспортного документа, особи, місце проживання якої знімається з реєстрації. В цьому випадку відомості про зняття з реєстрації мають вноситись до паспортного документа особи при її зверненні для реєстрації нового місця проживання.

Однак незважаючи на вищевказані положення законодавства, органи реєстрації часто бояться брати на себе відповідальність і відмовляють в проведенні дій зі зняття з реєстрації без надання цих документів та заяви особи, місце проживання якої знімається з реєстрації.

В принципі, таку відмову можна оспорити в адміністративному суді, але ймовірність задоволення такого адміністративного позову незначна з огляду з вищевказану неоднозначність положень законодавства про реєстрацію місця проживання і поширену, на нашу думку хибну, практику адміністративних судів по невтручанню у дискреційні повноваження органів влади.

Реально захистити свої права та законні інтереси новий власник квартири чи іншого житлового приміщення може, пред’явивши до колишнього власника та/або членів його сім’ї позов про визнання останніх такими, що втратили право користування житловим приміщенням.

Додатково також може бути пред’явлено позов про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, зокрема жилим приміщенням, шляхом зняття особи з реєстраційного обліку. Втім, щодо останньої вимоги судова практика є неоднозначною. З одного боку, можливість пред’явлення такого позову додатково до позову про визнання відповідача таким, що втратив право власності або право користування приміщення, передбачена постановою Пленуму ВССУ від 07.02.2014 № 5. З іншого – в рішенні від 17.12.2014 року у справі № 6-35436св14 той же ВССУ дійшов висновку, що за наявності рішення суду про позбавлення особи права користування житловим приміщенням та її виселення окремого рішення суду щодо зняття особи з реєстрації місця проживання не потребується і на цій підставі скасував судові рішення судів попередніх інстанцій в частині задоволення вимог про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом зняття відповідача з реєстраційного обліку.

Втім, навіть рішення про визнання попереднього власника квартири чи іншого житлового приміщення та/або членів його сім’ї такими, що втратили право користування житловим приміщенням, має бути достатньо для зняття їх з реєстрації. Адже відповідно до ст. 7 Закону про свободу пересування таке рішення є самостійною підставою для зняття з реєстрації місця проживання особи.

Євгеній Даниленко
кандидат юридических наук, юрист, адвокатське об'єднання «Лєтрадо»

АО "Лєтрадо". Усі права на матеріали, які опубліковано на сайті letrado.ua, охороняються законодавством України. Цитування та републікація матеріалів, розміщених у розділі сайту «Публікації», дозволяється Інтернет-ресурсам лише за наявності прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання, розміщеного не нижче другого абзацу тексту. Подробиці: Умови використання/Політика конфіденційності.