Процедура та підстави для імпічменту президента. Коментар адвоката Миколи Хахули у програмі «Ранок у великому місті»

За що Зеленському можуть оголосити імпічмент? — Ранок у Великому Місті

(Початок коментаря: 3 хвилина 00 секунда.)

...

Як регламент Верховної Ради пов'язаний з процедурою імпічменту президента?

Думка про те, що в Україні взагалі ніде не було написано про притягнення президента до відповідальності — є помилковою.

Підстави для імпічменту та його механізм зафіксовані у Конституції України, а також у Законі України «Про регламент Верховної Ради». Саме український парламент має повноваження усунути президента з посади, якщо є підстави.

Утім, в історії України процедуру імпічменту президента не застосовували жодного разу, навіть тоді, коли глава держави нехтував Конституцією.

«Одна з головних причин — сама процедура. Зокрема, статтею 111 Конституції України передбачено лише одну підставу для проведення імпічменту президента України — у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. Про порушення президентом норм самої Конституції стаття не згадує. Як наслідок — присвоєння президентом повноважень, не передбачених Конституцією, не розглядається як окрема підстава для імпічменту», — розповідає експерт аналітичного центру «Інститут законодавчих ідей» Артур Карвацький.

Закон про тимчасові та спеціальні слідчі комісії та його роль у процедурі імпічменту

В механізмі імпічменту президента України є численні посилання на Закон про спеціальні слідчі комісії. Оскільки саме спеціальна слідча комісія з спецпрокурором на чолі, яка створюється в парламенті, має розслідувати дії президента на предмет вчинення ним злочину. Але такого закону про слідчі комісії не було з 2009-го року, коли Конституційний Суд України визнав його неконституційним.

«Процедура імпічменту була передбачена Законом України про регламент Верховної ради, безпосередньо глава 30, але дійсно на сьогодні не було жодного нормативного-правового акту, який би деталізував цю процедуру. Тобто фактично здійснити її було неможливо», — говорить юрист Микола Хахула.

Тобто, десять років у процедурі імпічменту була юридична прогалина, яку депутати виправили лише 6-го червня 2019-го року, ухваливши у другому читанні Закон про тимчасові та спеціальні слідчі комісії. Тепер процедура імпічменту президента деталізована, з прописаними повноваженнями спецпрокурора та спецслідчих, і чіткими часовими рамками.

Які підстави для початку процедури імпічменту президента?

Підставою для початку процедури імпічменту президента є дії глави держави, які мають ознаки державної зради чи іншого злочину.

«Державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України », — пояснює старший партнер АО «Лєтрадо».